Sunday, 13 November 2011

Podziękowania!!

Ogromne podziękowania dla aktorów, uroczej narratorki
oraz operatora kamerki,
którzy przyczynili się do powstania tego filmu.


Litowce i fluorowce - zastosowanie.

Zastosowanie pierwiastków z grup litowców i fluorowców
"specyficznie i oryginalnie" przedstawia filmik, który powstał na potrzeby lekcji chemii  w klasie pierwszej :)


FLUOROWCE


Fluorowce -  to pierwiastki siedemnastej grupy układu okresowego najbardziej reaktywnymi: Cechują ich właściwości utleniające: z wodorem tworzą fluorowcowodory, których wodne roztwory są mocnymi kwasami, tworzącymi bardzo pospolite sole - Halogenki. U fluorowców temperatury wrzenia i topnienia wzrastają wraz ze wzrostem ich liczby atomowej. W normalnych warunkach fluor i chlor są gazami, brom jest cieczą, a jod i astat ciałami stałymi.




LITOWCE


Litowce – to pierwiastki pierwszej grupy układu okresowego (bez wodoru). Charakteryzują się najmniejszą gęstością wśród pierwiastków. Wraz ze wzrostem liczby atomowej wzrasta ich gęstość i promień atomowy, ale maleje temperatura wrzenia i topnienia oraz twardość . Wszystkie litowce, oprócz najmniej reaktywnego litu, gwałtownie reagują z wodą z wytworzeniem gazowego wodoru i wodorotlenku  danego pierwiastka.
W przypadku rubidu, potasu i cezu reakcja przebiega zazwyczaj wybuchowo, natomiast sód wybucha jedynie w sprzyjających warunkach. Rubid i cez samorzutnie zapalają się w kontakcie  z powietrzem, dlatego przechowuje się je w nafcie lub parafinie.